Egy újkatás egyéni vállalkozónak lehet-e bevétele adószámos magánszemélytől? Legyen szó egy airbnb-ző szállásadóról, lakást kiadó bérbeadóról vagy akár őstermelőről. Bár már több, mint egy éve szigorították a KATA feltételeit, még mindig vannak félreértések. Íme a teljeskörű és érthető válasz :), majd ráadásként egy állásfoglalás a NAV-tól.

Nem csak szobatudósként írom ezt a cikket, 2023. októberében zárult le egy NAV-os ügyem, amiben az újkatás egyéni vállalkozó számlázott több adószámos magánszemélynek, néhány vevő ráadásul egyszerre volt adószámos magánszemély és egyéni vállalkozók is! (igeeen, lehet valaki az egyéni válalkozása mellett adószámos magánszemély egyszerre!)
Természetesen semmi gond nem volt, a NAV nem dobta ki a katából 🙂
Van egy varázsmondat, amit bölcs újkatásunk minden számlájára ráírt, 100%-os védőpajzsot húzva az újkatája köré. A cikk végén elárulom, használjátok 🙂

ÚJ KATA alapszabály

Nézzük meg először röviden, hogy 2022.09.01-től mi is a szabályozás ide vonatkozó része.

A kisadózó vállalkozók tételes adóját (röviden Új Kata törvény) a 2022. évi XIII. törvény (a sorszám a Sors játéka) szabályozza.

Ebben pedig leírva vala, hogy kisadózói adóalanyiság megszűnik a bevétel megszerzését megelőző nappal, ha a kisadózó az Art. szerinti kifizetőtől (ideértve a külföldi kifizetőt is) szerez bevételt. Magyarán kivágják az ÚjKATA adózásból és mehet vissza költségelszámolónak, ami sokkal-sokkal drágább adózás szempontjából.

Vajon egy adószámos magánszemély kifizető? Na, már csak azt kellene megfejtenünk, hogy ki minősül kifizetőnek??

Ki minősül kifizetőnek?

Ehhez fel kell lapoznunk egy másik törvényt, méghozzá az adózás rendjéről szóló törvényt. Mint minden rendes jogszabálynak, ennek is az elejében kell keresgélni, ott szokták a fogalmakat meghatározni.
Itt meg is találjuk a definíciót:

Kifizető: az a belföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet, egyéni vállalkozó, amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat, függetlenül attól, hogy a juttatást közvetlenül vagy megbízottja (posta, hitelintézet) útján teljesíti,
(…és még 10 másik is van, de az most nem érdekes a mi szempontunkból. Ha érdekel, a 7. §-ban van)

Jön a költői kérdés: az adószámos magánszemély vajh jogi személy, egyéb szervezet netán egyéni vállalkozó?
Nem!

Attól, hogy van adószáma, még nem lesz egyik sem (szervezet meg végképp…. 🙂 )

Konklúzió: újkatás egyéni vállakozó számlázhat-e adószámos magánszemély részére?

IGEEEEEN! A vevő adatainál a név + cím mellett az adószámot is nyugodtan rá lehet írni, ettől még nem ugrik a kata.
Az ÚjKatát biztonságosan védő varázsmondat előtt pedig jöjjön egy NAV állásfoglalás, a fentieknél lényegesen szakmaibb megközelítésben.

Alapből teljesen megértem azokat a könyvelő kollégákat, akik az újkatás kőműves, szobafestő, stb. ügyfeleiket 2022. 09.01-től azzal állítottál új pályára: Jaj, Pista, adószámot nem szabad ráírnod a számlára! Hiszen a szobafestő Pistának nem dolga, hogy tisztában legyen a kifizető fogalmával. Ezért van könyvelője.
(az én festőmet Pistának hívják :D, az egyetlen, aki akkor jön, amikorra ígéri és akkor is megy – mindig is tudtam, hogy szerencsés csillagzat alatt születtem : ) )

NAV állásfoglalás: ÚJKATÁS számlázhat-e adószámos magánszemélynek?

Egy fontos tipp, amire mindig figyelj: a NAV csak a feltett kérdésre válaszol, tehát:
– jól kell kérdezni

– a választ nem szabad önmagában nézni, hozzá kell venni a feltett kérdést is!

Ezt a kérdést küldtem:

Tisztelt Adóhatóság!

Az alábbi kérdésben kérem szíves állásfoglalásukat:

Katás egyéni vállalkozó az új kata tv hatálya alatt , kata-alanyisága megtartásával szerezhet-e bevételt, ill. állíthat-e ki számlát az alábbi vevők részére:
– adószámos magánszemély szállásadó
– adószámos magánszemély ingatlan bérbeadó
– adószámmal nem rendelkező (adóazonosítós) bérbeadó
– őstermelő
– családi gazdálkodás vezetője

Ha igen, akkor a számlára nyilván fel kell tüntetni a vevő adószámát. Hogyan jelenítsük meg, hogy most ők nem egyéni vállalkozók?

Külön érdekes helyzet, ha a vevő egyébként egyéni vállalkozó és az adószámát nyilván így is fel kell tüntetni. Hogyan különíthető el, hogy ő most egyéni vállalkozói vagy adószámos magánszemély mivoltában vásárol?

Semmiképp nem szeretnénk veszélybe sodorni a katás adózási lehetőséget.
Köszönettel és tisztelettel:
Molnár Anita

És íme a kapott válasz is (jó hosszú, hozz popcornt):

Tisztelt Ügyfelünk!

   Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk:

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló – 2022. szeptember 1-jétől hatályos – 2022. évi XIII. tv. 5. § 1 bekezdés g) pontja értelmében a kisadózói adóalanyiság megszűnik a bevétel megszerzését megelőző nappal, ha a kisadózó az Art. szerinti kifizetőtől (ideértve a külföldi kifizetőt is) szerez bevételt, ide nem értve a TESZOR 49.32.11 szerinti taxis személyszállításból származó bevételt, továbbá a fizetési számlán jóváírt kamatot.

Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 7. § 31. pontja nevesíti a kifizető fogalmát. Kifizetőnek minősül többek között az a belföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet, egyéni vállalkozó, amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat, függetlenül attól, hogy a juttatást közvetlenül vagy megbízottja (posta, hitelintézet) útján teljesíti.

Kifizető továbbá, a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 4. § 4. pontja szerinti foglalkoztató, kivéve a Tbj. 87. §-a szerinti külföldi vállalkozást /Art. 7.§ 31. a), i) pontja/.

A Tbj. 4. § 4. 1. pontja alapjánfoglalkoztatónak minősül bármely jogi és természetes személy, egyéni vállalkozó, egyéb szervezet, költségvetés alapján gazdálkodó szerv, bármely személyi egyesülés, ha biztosítottat foglalkoztat.

Fenti törvényi hivatkozások értelmében az adószámos magánszemély, őstermelő abban az esetben minősül kifizetőnek, ha biztosítottat foglalkoztat.

Ugyanakkor a kifizetői minősége csak ezen jogviszonyban (foglalkoztató-alkalmazott) értelmezhető, hiszen ekkor, az alkalmazott részére juttatott jövedelem tekintetében mint foglalkoztatónak, kifizetői feladatai keletkeznek.

Egyéb jogviszonyaiban (pl. ha kata adóalanytól vesz igénybe szolgáltatást) nem tekinthető kifizetőnek.

Az őstermelők családi gazdasága a családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény 6. § (1) bekezdése értelmében önálló jogalanyisággal és a tagok vagyonától elkülönült vagyonnal nem rendelkező termelési közösség, amelynek keretein belül a mezőgazdasági őstermelők az őstermelői tevékenységüket saját gazdaságukban közösen, valamennyi tag személyes közreműködésén alapulva, összehangoltan végzik.

Ebből egyrészről az következik, hogy az őstermelők családi gazdaságának önálló ügyleti képessége nincs, azaz nem hozhat létre jogviszonyt, amely alapján az Art. 7. § 31. pontja alapján kifizetőnek minősülne.

Másrészről a fogalom-meghatározás alapján az őstermelői tevékenységet maguk a mezőgazdasági őstermelők végzik az őstermelők családi gazdasága keretei között, azaz ebből következően nem merülhet fel, hogy az őstermelők családi gazdasága végezne őstermelői tevékenységet.

Összefoglalva, ha adószámos magánszemély (szállásadó, bérbeadó, őstermelő), adószám nélküli bérbeadási tevékenységet végző magánszemély vagy családi gazdálkodás tagja juttat a kisadózónak bevételt, akkor ezen ügylet vonatkozásában nem minősülnek kifizetőnek.

Álláspontunk szerint, ha adózó egyéni vállalkozóként és egyúttal adószámos magánszemélyként is folytat tevékenységet, akkor célszerű nyilatkoztatni, hogy a kisadózóval fennálló ügylete során milyen minőségében jár el, mely tevékenységében veszi igénybe a szolgáltatást, mely tevékenységében számolja el költségként.

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevél tartalma szakmai véleménynek minősül, kötelező jogi erővel nem bír.

Tisztelettel:

Nemzeti Adó-és Vámhivatal

Központi Irányítás

Varázsmondat minden számlára

Ha katásként adószámos magánszemélynek számlázol, önmagában a számlából nem derül ki, hogy az illető NEM egyéni vállalkozó. Extra presszióként a számlázóprogram visít, hogy most vállalkozásnak készülsz számlát kiállítani, biztos, hogy ezt akarod???
Igen, biztosan ezt akarom (mert tudom, hogy a vevőm nem vállalkozó)

A számláidra pedig ezt írd (vagy valami hasonló, mégis egyértelmű mondatot):

„Vevő előzetesen nyilatkozott, hogy nem minősül kifizetőnek. A szolgáltatást adószámos magánszemély, ill. magánszemély mivoltában veszi igénybe.”

Ennyi 🙂

Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanulj velem! 

Ingatlan bérbeadás adózása („albérlet”) tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/

Szállásadó leszek!az ötlettől az első vendégig – tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/szallasadas-apartmankiadas-kepzes/

Szállásadó vagyok! – de vajon mindent jól csinálok?? Közösségi ÁFA, számlázás, TFH – tantermi képzés részletes infók itt:
https://tudatosadozo.hu/szallasado-vagyok/

Úristen, áfás leszek! – előadás 12 milliós bevételt átlépőknek

Részletek: https://tudatosadozo.hu/uristen-afas-leszek/

———————————————-

Baráti üdvözlettel:

Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

———————————————-

 

Tök jó hírleveleket szoktam írni az olvasóim szerint. Érdemes egy próbát tenned velem, csak az emailcímed kell hozzá 🙂

  • Tippek: az éppen aktuális tennivalókra felhívjuk a figyelmed
  • Idő: a magazinban a blog havi cikkeinek rövid kivonata is bekerül átkattintható linkkel, így csak azt olvasod, amire tényleg szükséged van
  • Biztonság: ha hirtelen kérdésed merül fel, tudod, hogy van kihez fordulnod. Élj a lehetőséggel bátran!
  • Nyugalom: nem tömjük tele a postaládádat, havonta 1 levélre számíthatsz.

Iratkozz fel, megéri!