Szálláshely szolgáltatás, fizetővendéglátás, Airbnb lakás adózása 2024

A kis szálláshelyek üzemeltetése cégként, egyéni vállalkozói formában vagy adószámos magánszemélyként történik. Ez utóbbiak, a magánszállásadók adózása jelen cikkünk témája. Hogyan kell a kiadó üdülő, lakás, apartman után adózni 2024-ben?

Szálláshely szolgáltatás, fizetővendéglátás, Airbnb lakás adózása 2024

Személyi jövedelemadó

Az szja rendszerében három lehetőség között választhatsz, ha szálláshely szolgáltatást, fizetővendéglátást végzel, booking-os, Airbnb lakás kiadója vagy ÉS magánszemélyként fogsz tevékenykedni (tehát nem egyéni vállalkozóként):

  • Tételes átalányadózás: ebben az esetben a szoba, apartman kiadásából származó bevétel elkülönülten adózó jövedelem, a fizetendő szja szobánként és évenként 38 400 Ft. Ezt az adózási módot annak érdemes választania, akinek magas a bevétele illetve kevés költsége van. Van egy részletes cikkem is a tételes átalányadózásról.
  • Tételes költségelszámolás: ebben az esetben a szoba illetve apartmankiadásból származó bevétellel szemben kiadások elszámolására van lehetőség. A bevételből levonható a felmerült és számlával igazolt költség, továbbá értékcsökkenés figyelembe vételére is van lehetőség. Akkor érdemes ezt a módszert alkalmaznod, ha kevés a bevétel illetve relatíve sok kiadás merült fel a vendégtartással kapcsolatban.
  • 10 %-os költséghányad alkalmazása: ez gyakorlatilag a tételes költségelszámolás egyszerűsített verziója. Könnyebbség, hogy nem kell a számlákat gyűjtögetned – te is el szoktál felejteni a boltban számlát kérni? 😉 Ebben az esetben a bevétel 90 %-a után kell személyi jövedelemadót fizetni, 10 %-nyi rész simán, számla nélkül levonható a vélelmezett költségekre. Ezt az adózási módot nem érdemes választanod, hiszen egy lakás rezsije általában több, mint a bevétel 10 %-a, s ráadásul erről a közüzemi szolgáltatók küldik a számlát, nem kell külön figyelni a számlagyűjtögetésre.

Nehogy megfeledkezz arról, hogy a szállásadásból származó bevétel után negyedévente adóelőleget is fizetni kell!

Egészségügyi hozzájárulás, szocho, tb-járulék

Nem könyvelőként elég nehéz különbséget tenni ezek között nem túl egyszerű. Nézzük meg adózási módonként őket.

    • Tételes átalányadózás esetén nem kell semmi effélét fizetni 🙂
    • A tételes költségelszámolást választók esetén szocho-t (azaz szociális hozzájárulást) kell fizetni a jövedelem után, nem is keveset: 13%-ot.

A szálláshely-szolgáltatás nem azonos az ingatlan bérbeadással. Ha valaki az ingatlanát nem vendégek részére adja bérbe, hanem pl. albérlője van, akkor csak szja fizetés van 🙂Katt ide!

Egészségügyi szolgáltatási járulék

Ha nincs munkahelyed vagy más módon nem vagy biztosított, akkor egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetned. Ez évente változó, 2024-ben 11 300 Ft-ot kell az állam felé befizetned.

Általános forgalmi adó

A magánszálláshelyek bérbeadása kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak minősül, így az Áfa-törvény hatálya alá tartozik. Amennyiben az éves bevételed (nem a jövedelem!) nem haladja meg a 12 millió forintot, alanyi mentesség választható. Aki élt ezzel a lehetőséggel, az a számla kiállításakor a számla áfa-tartalmánál AM rövidítéssel jelöli mentess státuszát és áfát értelemszerűen nem számít fel a szállásdíj végösszegére. Ha Áfa-körös vagy, mindenképpen kérd könyvelő segítségét a bevallások elkészítéséhez.

Idegenforgalmi adó vendégéjszakák után

Az idegenforgalmi adó helyi adó, a mértékéről az önkormányzat dönt, államilag hozott jogszabályban csak a törvényi maximum került megállapításra. Az idegenforgalmi adó lehet százalékos vagy fix összegű. Az IFA Budapesten jellemzően a szállásdíj 4 %-a, de kerületenként változó, vidéken inkább a fix mérték mellett döntöttek.

Ezt az adót a vendég fizeti meg, a szállásadó csak „adóbehajtó”. A beszedett idegenforgalmi adót havonta be kell fizetni a helyi önkormányzat számlájára és speciális havi bevallást (idegenforgalmi adó bevallás) kell készíteni, amit a következő hónap 15-ig kell beadni.

Az idegenforgalmi adóról szóló bevallást szerencsére már elektronikusan, az Ügyfélkapun keresztül is be lehet küldeni. A bevallást az e-önkormányzat oldalán keresztül tudod benyújtani.

Éljen!

Idegenforgalmi adó építmény után (ingatlanadó)

A fizetendő adó mértéke szintén elég jelentős eltéréseket mutat önkormányzatonként.

Példaként említem Hajdúszoboszlót, ahol a kiadott ingatlan hasznos alapterülete után 500 Ft/nm/év, amennyiben külterületi ingatlanról van szó, akkor pedig 200 Ft/nm/év. Bevallást csak változás esetén kell beadni a Polgármesteri Hivatal Adócsoportjához.

Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanulj velem! 

Ingatlan bérbeadás adózása („albérlet”) tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/

Szállásadó leszek!az ötlettől az első vendégig – tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/szallasadas-apartmankiadas-kepzes/

Szállásadó vagyok! – de vajon mindent jól csinálok?? Közösségi ÁFA, számlázás, TFH – tantermi képzés részletes infók itt:
https://tudatosadozo.hu/szallasado-vagyok/

Úristen, áfás leszek! – előadás 12 milliós bevételt átlépőknek

Részletek: https://tudatosadozo.hu/uristen-afas-leszek/

———————————————-

Baráti üdvözlettel:

Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

———————————————-

 

Tök jó hírleveleket szoktam írni az olvasóim szerint. Érdemes egy próbát tenned velem, csak az emailcímed kell hozzá 🙂

  • Tippek: az éppen aktuális tennivalókra felhívjuk a figyelmed
  • Idő: a magazinban a blog havi cikkeinek rövid kivonata is bekerül átkattintható linkkel, így csak azt olvasod, amire tényleg szükséged van
  • Biztonság: ha hirtelen kérdésed merül fel, tudod, hogy van kihez fordulnod. Élj a lehetőséggel bátran!
  • Nyugalom: nem tömjük tele a postaládádat, havonta 1 levélre számíthatsz.

Iratkozz fel, megéri!