Ingatlan bérbeadás: 2023-as változások az ingatlankiadás adózásában

Az elmúlt pár évben brutálisan felmentek az albérleti díjak Magyarországon. Az emelkedés legmarkánsabban Budapesten a belső kerületekben jellemző. Vidéken érthetően a megyeszékhelyeken, egyetemvárosokban magas a lakbér. Hogyan alakul az ingatlan bérbeadás adózása 2023-ban? Egyre vonzóbbá válik, hogy albérletbe adjuk a családban fellelhető ingatlanokat. Persze rengeteg rémtörténet is van erről. Albérlők, akik teljesen tönkrevágják a lakást. Bérlő, aki nem fizet. A legeslegrosszabb bérlő, aki tönkreteszi a lakást, nem fizet és még ki sem akar költözni 🙁 . Mindez hatalmas kockázatot jelent, hiszen a legnagyobb vagyontárgyunkat adjuk oda egy idegennek és jó lenne, ha nem ráfizetéssel és idegeskedéssel járna az ingatlan bérbeadás, hanem a jól megérdemelt hasznot tehetnéd zsebre hónapról-hónapra. Hogy lehet ezt az áhított állapotot elérni? Akármilyen furcsán is hangzik, de ennek a Te biztonságodnak a kulcsa az, hogy ne feketén add ki a lakásod, hanem adózz utána. Felfoghatod, ezt a megfizetendő adót, úgy mint egyfajta speciális biztosítási díjat! Ha legálisan, adózottan folytatod az ingatlan bérbeadást, akkor elkerülheted azt, hogy feljelentsen a lépcsőházból egy kedves lakótárs, akit ingerel a Te bérlőd, vagy a volt házastársad, cserbenhagyott szerelmed így álljon bosszút rajtad. De a legfőbb veszélyforrás az mindig maga a bérlő!

Ha megromlik közöttetek a szépen induló kapcsolat, akkor ő lesz az első, aki meglengeti a feljelentés lehetőségét. Egy NAV ellenőrzés pedig Neked nem hiányzik, ugye?

Ráadásul ügyvédhez, végrehajtóhoz sem fordulhatsz probléma esetén, nem tudod kilakoltatni a lakásból legális módszerekkel, hiszen Te sem legálisan adtad ki a lakásodat.

Szóval közelítsük meg a fizetendő adót, úgy, mint egy garantáltan megtérülő biztosítási díjat. Ha bármi gond van, akkor nem tudnak megzsarolni egy NAV-hoz címzett feljelentéssel. Probléma esetén pedig legálisan és egyértelműen felléphetsz a bérlőddel szemben.

Nézzük meg akkor, hogy milyen lehetőségeid vannak az adózásra!

Ingatlan bérbeadás (lakáskiadás)  adózása 2023

Mielőtt belemerülünk a részletekbe, fontos tisztáznunk, hogy mi tartozik a bevételeid közé és a leggyakrabban itt szoktak hibázni a lakáskiadók. A bérleti szerződésben úgy állapodsz meg a bérlőddel, hogy bérleti díj + rezsit fizet Neked, akkor a rezsi vajon bevételnek fog számítani? 2019 előtt egyértelműen bevétel volt valamennyi rezsi-elem, aztán belenyúltak az szja-tv. szövegébe, idézem:

„17. §. (3a) Ingatlan bérbeadása esetén nem minősül bevételnek az ingatlan használatához kapcsolódó, más személy által nyújtott, e személytől vásárolt szolgáltatásnak (így különösen a közüzemi szolgáltatásnak) a bérbeadó által a bérbevevőre – az igénybevétellel arányosan – áthárított díja.”

Ez azt jelentené, hogy a bérleti díj+ rezsi konstrukcióban csak a bérleti díj számít bevételnek, a rezsi nem. De boncolgassuk ezt még tovább!
A fent idézett törvényi sorok megértéshez egy pár gondolat:
  • személy: jogszabályi környezetben ez a szó nem embert jelent, hanem szinte bármilyen szervezet, cég „személy”-nek minősül!
  • a fenti sorokat a NAV úgy értelmezi, hogy kizárólag a közüzemi szolgáltatásokra vonatkozik, az, hogy nem minősül bevételnek. Pl. közös költséget nem közüzemi szolgáltatónak fizeted, azaz a közös költség továbbra is bevételként kezelendő!
  • igénybevétellel arányos”: ez azt jelenti, hogy a bérlő forintra pontosan annyit fizet neked, mint a fogyasztása (amennyi a számlán van) ÉÉÉS te is pont ennyit fizetsz a szolgáltatóknak. Itt kihullanak azok, akik átalányban fizetnek.

Adózási szabályok bérbeadásra 2023-ban

Akkor most mehetünk a részletekbe. Az ingatlan bérbeadás utáni adót kétféle módon számíthatod.
  1.  Tételes költségelszámolás
  2. 10%-os költséghányad alkalmazása

1. Mit jelent a tételes költségelszámolás ingatlan bérbeadás esetén?

Ez az elszámolási mód a klasszikus normál elszámolást jelenti, amikor az összes bevételedből levonod az összes felmerült költségedet. Ami marad, azt hívjuk jövedelemnek és azután fogsz adót fizetni.

Bevétel – Költség = Jövedelem

#1 . példa: a rezsi pontos összegét kéred el a bérlődtől ÉÉs te is pontosan ezt az összeget fizeted be: 120 000 Ft bérleti díj + 12 000 Ft közös költség – 12 000 Ft közös költség = 120 000 Ft Ezt még tovább csökkentheted egyéb elszámolható költségekkel! Az értékcsökkenésről és az egyéb elszámolható költségekről nagyjából egy órán keresztül beszélek itt: >>Ingatlan bérbeadás képzés #2. példa: átalányt fizetsz a közüzemi szolgáltatóknak, a bérlőtől a pontos fogyasztást kéred el Bevételek: 120 000 Ft bérleti díj + 18 932 Ft rezsi a bérlőtől + 12 000 Ft közös költség = 150 932 Költségek: 21 500 Ft rezsiátalány + 12 000 Ft közös költség= 33 500 Jövedelem: 150 932-33 500=  117 432 Ft (a rezsiben a bérlőtől kért pontos fogyasztás és az általad átalányként megfizetett összeg különbsége az éves leolvasáskor fog kiegyenlítődni)

2. 10%-os költséghányad alkalmazása ingatlanbérbeadás esetén

Bevétel – 10% = Bevétel * 90% = Jövedelem

Ennél az adózási módnál nem kell a számlák gyűjtögetésével szórakozni egész évben.  Az egyszerűsége miatt nagyon sok lakáskiadó alkalmazza. Nem szükséges a számlákat, bizonylatokat gyűjtögetned, a bevételből egyszerűen levonsz 10 %-ot (csak úgy, mindenféle számlák nélkül) és a fennmaradó 90% lesz a jövedelmed, ami után adót fizetsz. Rengetegen alkalmazzák az egyszerűsége miatt ezt az adózási módszert, de helytelenül.

Ezt a hibát ne kövesd el! >>> Ha a bérlőd megfizeti a rezsi fogyasztását neked (lakást így szokás kiadni), akkor az is bevételnek számít, ha Te nem pont annyit fizetsz a szolgáltatóknak, mert átalányfizetést választottál! Az oké, hogy te továbbfizeted a közműveknek, de akkor is bevétel!  Ilyen esetben legyél inkább költségelszámoló, jobban jársz!
  1. eset: átalányt fizetsz a közüzemi szolgáltatóknak, a bérlőtől a pontos fogyasztást kéred el Számoljunk együtt kicsit ezzel az esettel!:

Bevétel – 10% = Bevétel * 90% = Jövedelem

Bevételek: 120 000 Ft bérleti díj + 18 932 Ft rezsi a bérlőtől + 12 000 Ft közös költség = 150 932 levonható a bevétel 10%-a, azaz 15 093 Jövedelem: 150 932-15 093= 135 839 Ft 2. eset: a rezsi pontos összegét kéred el a bérlődtől ÉÉs te is pontosan ezt az összeget fizeted be a szolgáltatóknak azaz nem átalányt fizetsz Bevételek: 120 000 Ft bérleti díj + 12 000 Ft közös költség = 132 000 Ft levonható a bevétel 10%-a, azaz 13 200 Ft Jövedelem: 132 000 – 13 200 = 118 800 Ft

Tanulságok

Szumma #1: ha átalányt fizetsz, akkor jobban jársz, ha költségelszámolást választasz! Szumma #2: ha vannak nagyobb költségeid, akkor is jobban jársz a költségelszámolással. Pl: felújítasz, ill. lehet értékcsökkenést elszámolnod

Mennyi adót kell fizetni az ingatlan bérbeadás után?

Magyarországon mindenre egységesen 15% személyi jövedelemadót kell fizetni. Ez az ingatlan bérbeadás adózására is igaz. A fent ismertetett két módszer közül az egyikkel kiszámolod a jövedelmed és annak a 15%-a lesz a fizetendő adód. Figyelj arra, hogy nem a bevétel, hanem a jövedelem után kell az adót fizetni! A negyedévenkénti adóelőleg befizetéséről ne feledkezz el! Előfordulhat, hogy a NAV-hoz is be kell jelentened, ha lakáskiadással, másféle ingatlan kiadásával fogsz foglalkozni, a részleteket ebben a cikkben olvashatod el: https://tudatosadozo.hu/lakaskiadas-ingatlan-berbeadas-bejelentese-a-nav-hoz-2023/

Mennyi EHO-t kell fizetni az ingatlan bérbeadás után 2023-ban?

Ha kifizeted a személyi jövedelemadót, azzal szerencsére vége is a dolognak 😀 Az ingatlan bérbeadás után 2017-ig még egészségügyi hozzájárulást (EHO) is kellett fizetni, ha a jövedelem meghaladta az 1 millió Ft-ot. Ez szerencsére pár éve már megszűnt 🙂

Építményadó

Na, ez még bejöhet a képbe. Mivel ez önkormányzatfüggő, általánosan összeget nem tudok írni róla, érdeklődj róla az önkormányzatodnál. Nem minden településen kell fizetni. narancs nyil

Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanulj velem! 

Ingatlan bérbeadás adózása („albérlet”) tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/

Szállásadó leszek!az ötlettől az első vendégig – tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/szallasadas-apartmankiadas-kepzes/

Szállásadó vagyok! – de vajon mindent jól csinálok?? Közösségi ÁFA, számlázás, TFH – tantermi képzés részletes infók itt:
https://tudatosadozo.hu/szallasado-vagyok/

Úristen, áfás leszek! – előadás 12 milliós bevételt átlépőknek

Részletek: https://tudatosadozo.hu/uristen-afas-leszek/

———————————————-

Baráti üdvözlettel:

Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

———————————————-

 

Tök jó hírleveleket szoktam írni az olvasóim szerint. Érdemes egy próbát tenned velem, csak az emailcímed kell hozzá 🙂

  • Tippek: az éppen aktuális tennivalókra felhívjuk a figyelmed
  • Idő: a magazinban a blog havi cikkeinek rövid kivonata is bekerül átkattintható linkkel, így csak azt olvasod, amire tényleg szükséged van
  • Biztonság: ha hirtelen kérdésed merül fel, tudod, hogy van kihez fordulnod. Élj a lehetőséggel bátran!
  • Nyugalom: nem tömjük tele a postaládádat, havonta 1 levélre számíthatsz.

Iratkozz fel, megéri!