Néhány férőhelyes kis apartmant fogok üzemeltetni, kell-e panaszkönyvet (Vásárlók könyve) kitennem a szálláshelyemen? – szólt a hozzám érkező kérdés az egyik tanfolyami résztvevőmtől. A biztos válaszhoz egy kis nyomozásba kezdtünk, mutatom, mire jutottam.

A vásárlók könyvét ne keverjük össze a vendégkönyvvel.

Vendégkönyv:

a vendégek nyilvántartására szolgáló könyvecske, a vendégek érkezési és távozási időpontját kell vezetni venne, egyéb személyes adatok mellett. Ennek az ellenőrzése önkormányzati hatáskör. 2023. 01 01-től NEM kell vezetni, mert teljes mértékben kiváltja az NTAK ill. a vendegem alkalmazás!

Vásárlók könyve:

Közkeleti nevén „panaszkönyv” , ebbe a vásárlók írhatják le a kifogásaikat, panaszaikat.

Na, erről szól ez a cikk.

Kinek kötelező a Vásárlók könyve (panaszkönyv)?

A Vásárlók könyvére vonatkozóan a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény-ben találjuk meg az információkat. Idézem és magyarázom, kapaszkodj, kezdjük.

5. §.(4) Az üzletekben jól látható és könnyen hozzáférhető helyen a kereskedelmi hatóság által hitelesített, folyamatosan számozott oldalú vásárlók könyvét kell elhelyezni. A vásárlók a vásárlók könyvébe bejegyezhetik az üzlet működésével, továbbá az ott folytatott kereskedelmi tevékenységgel kapcsolatos panaszaikat és javaslataikat. A vásárlót e jogának gyakorlásában megakadályozni vagy befolyásolni tilos.

Ez szállásadóként elég biztatóan hangzik, de azért nyomozzunk még egy kicsit, mert a szavak köznyelvi és a jogi értelmezése eltérhet (ez most egy módszertani útmutató is ahhoz, hogyan értelmezzünk jogszabályokat 🙂 )

A fent idézett paragrafusban van néhány kulcsszó, aminek a meghatározását érdemes megnézni.
Zsigerből kettő kifejezés az, aminek a tartalmát megnézném: üzlet és kereskedelmi tevékenység.

Az a mázlink, hogy nem kell még húsz másik törvényt, rendeletet átbogarászni, hanem ugyanebben a törvényben, az elején megtaláljuk a definíciókat.

2. §. 27. üzlet: kereskedelmi tevékenység folytatása céljából létesített vagy használt épület, illetve önálló rendeltetési egységet képező épületrész, helyiség, ideértve az elsődlegesen raktározás, tárolás célját szolgáló olyan épületet vagy épületrészt is, amelyben kereskedelmi tevékenységet folytatnak;

A mondat második fele (a raktározás-tárolás) biztosan nem vonatkozik ránk, ez jó, marad a mondat eleje. A szálláshely épület vagy épületrész folyik, ez adott, kérdés marad még a kereskedelmi tevékenység.
Érezhetjük, hogy mi szállásadóként nem kereskedelmi tevékenységet folytatunk, de a szállásokra vonatkozóan van egy rakás vonatkozó rész a kereskedelmi törvényben, inkább nézzük meg, mi is az a kereskedelmi tevékenység.

2.§. 9. kereskedelmi tevékenység: kis-, illetve nagykereskedelmi tevékenység, valamint kereskedelmi ügynöki tevékenység;

Most már csak a biztonság kedvéért megyünk tovább, nehogy valami agyament félremagyarázás miatt a szálláshelyszolgáltatást besorolják a kiskereskedelembe….

2.§ 13. kiskereskedelmi tevékenység: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében termékek forgalmazása, vagyoni értékű jog értékesítése és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása a végső felhasználó részére, ideértve a vendéglátást is;

Oh, yeahhh, egy újabb morzsa, amire le lehet csapni, a vendéglátás, hiszen vendégeink vannak…
Rendíthetetlenül kutatunk tovább, a vendéglátás meghatározása után, íme:

2.§. 30. vendéglátás: kész- vagy helyben készített ételek, italok jellemzően helyben fogyasztás céljából történő forgalmazása, ideértve az azzal összefüggő szórakoztató és egyéb szolgáltató tevékenységet is.

Ételt, italt egy magánszállásadó nem ad.
Nagyjából itt be is rekeszthetjük a kutatásunkat, és végre nyugtázhatjuk: a magánszálláshelyeken NEM kell Vásárlók Könyvét (panaszkönyvet) kihelyezni.

Kérem szépen, valahogy így kell jogszabályokban kutatni.

Mit tehetsz, ha az önkormányzat mégis kéri a Panaszkönyvet, azaz a Vásárlók könyvét?

1. Csendes beletörődéssel elfogadod és veszel egyet a nyomtatványboltban, visszaviszed hitelesíttetni az önkormányzathoz és kiteszed az apartmanban.
2.
Rendkívül kedvesen, és kitartóan rákérdezhetsz az önkormányzati ügyintézőnél:
– Kedves Ügyintéző! Én nagyon igyekeztem mindennek utána olvasni, az összes információt beszerezni. Arról, hogy egy szálláshelyen, apartmanban Vásárlók könyvét kell tartani, nem találtam semmit. Biztosan csak az én figyelmemet kerülte el. Meg tudná mondani, hogy melyik törvényben vagy rendeletben van leírva, hogy kell nekem ilyen?

– Mi minden új szállásadótól kérni szoktuk a bejelentéskor.

– Értem, de meg tudná mondani, hogy melyik törvényben vagy rendeletben van leírva, hogy kell nekem ilyen?

– Mióta itt dolgozom, minden szállásadónak kell Vásárlók könyve!

– Értem, de meg tudná mondani, hogy melyik törvényben vagy rendeletben van leírva, hogy kell nekem ilyen?

Az egyéni vérmérsékletedtől függ, hogy meddig mégy el :)… Az oroszlán bajszát nem húzgáljuk feleslegesen… Kb. 1000 Ft egy Vásárlók könyve…
És ekkor az 1. pont lép életbe: csendes beletörődés.

U.i.: az önkormányzati bejelentéshez szükséges dolgok a 239/2009-es kormányrendeletben vannak felsorolva. Egy szó sem esik benne a Vásárlók könyvéről.

U.i.2: fenntartom, hogy nem vagyok mindentudó. Ha mégis előkerül valami érdemleges, kérlek küldd el nekem és korrigálom ezt a cikket.

Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanulj velem! 

Ingatlan bérbeadás adózása („albérlet”) tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/

Szállásadó leszek!az ötlettől az első vendégig – tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/szallasadas-apartmankiadas-kepzes/

Szállásadó vagyok! – de vajon mindent jól csinálok?? Közösségi ÁFA, számlázás, TFH – tantermi képzés részletes infók itt:
https://tudatosadozo.hu/szallasado-vagyok/

Úristen, áfás leszek! – előadás 12 milliós bevételt átlépőknek

Részletek: https://tudatosadozo.hu/uristen-afas-leszek/

———————————————-

Baráti üdvözlettel:

Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

———————————————-

 

Tök jó hírleveleket szoktam írni az olvasóim szerint. Érdemes egy próbát tenned velem, csak az emailcímed kell hozzá 🙂

  • Tippek: az éppen aktuális tennivalókra felhívjuk a figyelmed
  • Idő: a magazinban a blog havi cikkeinek rövid kivonata is bekerül átkattintható linkkel, így csak azt olvasod, amire tényleg szükséged van
  • Biztonság: ha hirtelen kérdésed merül fel, tudod, hogy van kihez fordulnod. Élj a lehetőséggel bátran!
  • Nyugalom: nem tömjük tele a postaládádat, havonta 1 levélre számíthatsz.

Iratkozz fel, megéri!