Kell-e energetikai tanúsítvány bérbeadás esetén? Mi változik 2023.11.01-től? Ki fizeti a tanúsítvány költségét?

Energetikai tanúsítvány 2023

Azt már megszokhattuk, hogy lakás adásvételkor kötelező az energetikai tanúsítvány megléte, hiszen 2009 óta kötelező tartozéka az adásvételi szerződéseknek.
Az már kevésbé köztudott, hogy bérbeadás esetén is kell(ene).

Maga az energetikai tanúsítványról szóló rendelet 2008-ban látott napvilágot és 2009.01.01-én lépett hatályba, azóta 19 (!) alkalommal nyúltak hozzá, a mostani legújabb verzió lesz a 20. módosítás és 2023.11.01-től lép életbe. Kezdjük a változatlan lényegi pontokkal.

Energetikai tanúsítvány 2023

Továbbra is változatlanul:

  • csak az 50 nm feletti alapterületű épületek esetén kötelező
  • új épület építése esetén és
  • meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység
    • ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása (magyarul eladása 🙂 ), vagy
    • bérbeadása esetén is szükséges

A rendeletet itt tudod elolvasni, nem túl hosszú: https://njt.hu/jogszabaly/2008-176-20-22.22#ME2@MP1.@MP1.9.@MP1.9.2.
Ha nem kattan, így keress rá: 176/2008. évi kormányrendelet
Figyelj a jogszabály időállapotára majd, én most a 2023.11.01. utáni állapotáról beszélek.

Új szabályok az energetikai tanúsítványokra 2023.11.01-től

No, nézzük akkor, hogy mi változik (csak a legfontosabbakról írok, tényleg érdemes átolvasni a rendeletet, ha aktívan érintett vagy)

  1. Nem kötelező eleme az ingatlan adásvételi szerződéseknek
    Ez csalóka, a szalagcímeknek ne dőlj be! Továbbra is kell energetikai tanúsítvány, csak nem lesz szerződés része, viszont az adásvételi ill. a bérleti szerződések aláírásáig be kell mutatni és átadni a vevőnek/bérlőnek.
    (oké-oké, hasogassuk a szőrszálat: a szerződés aláírásáig be kell mutatni másolatban vagy eredetiben és a birtokbaadásig át kell adni)
  2. Érvényessége csökken 10 évről 5 évre
    Ezt nem kell túlragoznom, egyértelmű
  3. 2024.01.01-én újat kell kérni!
    A jelenleg érvényes energetikai tanúsítványok 2023.12.31-én hatályukat vesztik, tök mindegy, hogy mikor készültek. Ha éppen eladó lakásod van és még az ősszel előre elkészítetted a tanúsítványt felkészülve a vevő érkezésére, viszont a szerződés aláírása átcsúszik 2024-ra, akkor bizony újat kell csináltatni (pillanatnyilag így értelmezhető a rendelet, talán valami átmeneti intézkedés még lehet év végéig, de azért ezt a tételt ne hagyd figyelmen kívül)
    A rendelet 8. paragrafusa kb. ezt jelenti magyarul.
  4. Hirdetésekben fel kell tüntetni az energetikai besorolást
    Mondhatod, hogy ez eddig is így volt. Nem egészen. Most megint hasogatjuk a szőrszálat, azaz a rendelet szövegét, figyelj, mert van jelentősége!
    Régi verzió:
    „Az épület vagy önálló rendeltetési egység értékesítésre vagy bérbeadásra való kínálásakor a reklámban fel kell tüntetni az épület vagy önálló rendeltetési egység energetikai minőség szerinti besorolását, amennyiben a tanúsítvány rendelkezésre áll.”
    Új verzió:
    „Az épület vagy önálló rendeltetési egység értékesítésre vagy bérbeadásra való kínálásakor a reklámban fel kell tüntetni az épület vagy önálló rendeltetési egység energetikai minőség szerinti besorolását.” Pont.
    Érzed a különbséget a kettő között? A változást kiemeltem.
    A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem hirdetheted meg addig, amíg nincs meg a minősítés, még meghirdetés előtt meg kell csináltatni az energetikai tanúsítványt! Szívás, mert amíg a piacon áll vevőre várva az eladásra szánt lakás, addig is ketyeg az 5 év …

Változik még az energetikai tanúsítványok tartalma és szerkezete is, de azt most nem tárgyaljuk, mert nem a mi dolgunk elkészíteni.
Egyébként ezt is szigorították, a kádencia így fogalmaz: „tanúsítói jogosultsággal rendelkező szakember végezheti el”. Gondolom, egy speckó továbbképzésen kell részt venniük a tanúsítást eddig végzőknek.

Mennyibe kerül az energetikai tanúsítvány elkészítése?

Ez a kedves kis rendelet ebben a kérdésben sem hagy magunkra, támpontokat kapunk.

A szakember legfeljebb 5500 Ft-os óradíjjal számolhat fel a tanúsítási tevékenységre, ingatlantípusonként korlátozva, hogy hány óra fordítható rá.
Idézem szó szerint:


” Az 5. § (1) bekezdés a) pontja szerinti, illetve önálló rendeltetési egységnél (lakásnál) a b) pont szerinti esetben a tanúsítás elszámolható időigénye legfeljebb 2 munkaóra.”


Ez nem tudom, hogy mi a manót jelenthet, mert az 5.§ (1) bekezdésnek nincs a) pontja….
(Közben rájöttem, hogy hol a hiba 🙂 a rendelet jelenleg érvényes verziójában van az 5. § (1) bekezdésnek a) és b ) pontja, a módosításnál viszont itt nem írták át, minő röpke figyelmetlenség :))) Csak éppen van joghatása! Szeretjük a magyar jogalkotás precizitását. Ja, nem. Szóval itt még tuti lesz egy kis kiigazítás.)
Sebaj, haladjunk tovább lendületesen.
Ehhez még jöhet utazási költség.
Továbbá a szemlével, a fényképezéssel, felméréssel, valamint a fénymásolással járó szükséges és igazolt készkiadásait is felszámíthatja az energetikai tanúsítást végző szakember.
Továbbá a számlával nem igazolható, de szükségszerűen felmerülő költségeinek (posta, telefon, irodaszer, stb.) fedezésére költségátalányt is megállapíthat, amely legfeljebb a díj 10%-a lehet.

És akkor itt a vége.
Ja, nem egészen, mert az áfát majdnem lehagytam.

A tanúsítást végző szakembernek készíteni kell egy külön díjjegyzéket (gondolom az adminisztrációs terhek csökkentése jegyében..), nem elég a számláján tételesen felsorolni az előbb részletezett kis listát.
Tanulság: még a megbízás előtt előre pontosan tisztázni kell, hogy mennyibe is fog kerülni az energetikai tanúsítvány adott szakembernél.

Ki fizeti az energetikai tanúsítvány elkészítését?

Az ingatlan eladója ill. a bérbeadója, ez egyértelműen levezethető ebből a kissé keszekusza rendeletből.

Hol kérdezhetők le online az energetikai tanúsítványok?

Bizony, az energetikai tanúsítványok birodalmában történő bolyongásom során találtam egy jóóól eldugott központi nyilvántartást, természetesen megjegyezhetetlen domainen elhelyezve. Ember legyen a talpán, aki újra megtalálja (ezen a ponton bevallom: néha azért születik egy-egy cikk a Tudatos Adózó blogon, mert saját magamnak jegyzetelek)

Ez az! -> https://entan.e-epites.hu/

Katt rá, nem robban 🙂
A megnyíló linken keresd a „Tanúsítványok lekérdezése” feliratot, mutatom:

Majd az új felületen lehet szűrni tovább településnév (+kerület), utca, házszám alapján, ill. ha tudjuk a helyrajzi számot, azzal is megy. Én most egy 10 emeletes panelre szűrtem és furcsaságokat láttam…

Magát az energetikai tanúsítványt nem lehet innen letölteni, az elérhető adatok: a besorolás, dátum és HET azonosító.
Ezen a címen mint mondtam, egy 10 emeletes panelház található, távfűtéses társasház.
Egy lépcsőház, az egyik oldalon szélső lakások vannak az oldalfalon. Egyébként max. annyi lehet(ne) az eltérés a besorolásban, hogy volt-e ablakcsere (laikus józan ésszel gondolkodva).
A 40 lakásból 12-nek van jelenleg energetikai tanúsítványa, meglepően széles skálán mozognak a besorolások: CC-DD-E-EE-FF
Kíváncsiságból megnéztem egy másik címet is, ahol nincs szélső lakás, mindegyik körbefűtött, csak az ablak lehet a különbség lakások között

Ott ezeket a besorolásokat találtam: CC-DD-EE-F-FF
Kerestem a logikus magyarázatot. Folytattam a kutatásomat a 7/2006.(V.24.) TNM rendeletben, ami az épületek energetikai besorolásáról szól. Ebben a rendeletben több képlet volt, mint amennyivel a gimnáziumi tanulmányaim alatt a fizika órákon valaha is találkoztam… A fizika meg nem volt a szívem csücske, így aztán úgy döntöttem, egyelőre ennél mélyebbre nem ásom magam a témába, de ha erre jár egy „tanúsítói jogosultsággal rendelkező szakember”, szívesen készítenék vele egy röpke interjút erről, kontakt: iroda@tudatosadozo.hu
Én pedig ezután a kis kikacsintás után visszatérek a szívemnek oly kedves adózás területére 🙂

Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanulj velem! 

Ingatlan bérbeadás adózása („albérlet”) tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/

Szállásadó leszek!az ötlettől az első vendégig – tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/szallasadas-apartmankiadas-kepzes/

Szállásadó vagyok! – de vajon mindent jól csinálok?? Közösségi ÁFA, számlázás, TFH – tantermi képzés részletes infók itt:
https://tudatosadozo.hu/szallasado-vagyok/

Úristen, áfás leszek! – előadás 12 milliós bevételt átlépőknek

Részletek: https://tudatosadozo.hu/uristen-afas-leszek/

———————————————-

Baráti üdvözlettel:

Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

———————————————-

 

Tök jó hírleveleket szoktam írni az olvasóim szerint. Érdemes egy próbát tenned velem, csak az emailcímed kell hozzá 🙂

  • Tippek: az éppen aktuális tennivalókra felhívjuk a figyelmed
  • Idő: a magazinban a blog havi cikkeinek rövid kivonata is bekerül átkattintható linkkel, így csak azt olvasod, amire tényleg szükséged van
  • Biztonság: ha hirtelen kérdésed merül fel, tudod, hogy van kihez fordulnod. Élj a lehetőséggel bátran!
  • Nyugalom: nem tömjük tele a postaládádat, havonta 1 levélre számíthatsz.

Iratkozz fel, megéri!