Hogyan érinti a DAC7 szabályozás a magyar szállásadókat? Akár adószámos magánszemély, akár egyéni vállalkozó vagy netán céges formában folytatod a szállásadást, ezt a cikket mindenképpen olvasd át! Minden házigazda adata, jövedelme ott lesz automatikusan a NAV-nál!

Ideje megismerkednünk egy új kifejezéssel: automatikus adóügyi információcsere. Európai közösségi tagállamok ill. azok adóhatóságai közötti automatikus adatáramlásról beszélünk. Önmagában is elég kifejező, menjünk bele egy picit a részletekbe is. 

Egy kis „adótörténelem”: az uniós adóügyi információcserét a 2011-es közigazgatási együttműködési irányelv  angol elnevezésének mozaikszava (Directive on Administrative Co-operation) után csak DAC-ként vagy DAC1-ként emlegetnek. Ez még 2011-ben jött létre.
Az uniós jogalkotó folyamatosan módosította ezt az alapirányelvet, és ennek során az automatikus információcserét egyre újabb és újabb területekre terjesztette ki. 2021-ben került sor ezen irányelv hatodik módosítására (DAC7).

Kezdetben az automatikus információcsere mindössze néhány jövedelemkategóriát érintett, majd egyre több ágazatot bevontak és igencsak sokrétűvé vált, és még nem vagyunk a végén….

Kikre vonatkozik 2023-ban? – avagy a DAC7 napjainkban

A legfrissebb verzió egyrészt kiterjeszti a kötelező adatszolgáltatás hatályát a digitális (internetes) platformok üzemeltetőire, másrészt a tagállamok közötti automatikus adóügyi információcserét alkalmazni kell a digitális platformok üzemeltetői által szolgáltatott adatokra is.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a platformüzemeltetők gazdasági, üzleti adatokat szolgáltatnak az internetes értékesítőkről, és az uniós tagállamok adóhatóságai automatikusan kicserélik egymás között ezen adatokat.

Nagyon fontos, hogy ezek az adatok egy adóellenőrzés során bizonyítékként felhasználhatóak, elősegítve a tagállami adóhatóságok számára a valós adóalap és adó megállapítását.

DAC7 – Magyarországon mit jelent?

Az új irányelvi rendelkezéseket a magyar jogalkotó a 2013. évi XXXVII. törvény módosításával ültette át a magyar jogrendszerbe. Az automatikus információcserét érintő törvényi rendelkezések többsége 2023. január 1-jén lépett hatályba. A hazai szabályozás számos új fogalmat vezetett be a törvénybe, mint például platform, platformüzemeltető, értékesítő, ellenérték, érintett tevékenység, közvetített ingatlan, adatszolgáltatási időszak, központi nyilvántartás stb.

Az új automatikus információcsere személyi hatálya kiket érint? Elsősorban magukat az internetes értékesítőkkel szerződést kötő platformüzemeltetőket és a platformfelhasználó értékesítőket. Ez utóbbi körbe beletartoznak mind a szervezetek, mind a magánszemélyek.

A platformüzemeltetők az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése szempontjából két csoportra oszthatók: az adatszolgáltatásra és az adatszolgáltatásra nem kötelezett platformüzemeltetőkre. Érintettek lehetnek a „külföldi”, nem uniós platformüzemeltetők is.

Hogyan érinti mindez a szálláshelyeket?

Az adatszolgáltatásba bevonásra kerültek az ingatlan bérbeadások (lakó-, üzleti, egyéb ingatlanok, parkolóhely) területén működő platformok is, tehát az AIRBNB, a BOOKING ill. egyéb EU-s székhelyű szálláshelyközvetítők is.

Bár a rendelkezésben folyamatosan bérbeadásról olvashatsz, én meg évek óta magyarázom, hogy a bérbeadás és a magánszállásadás nem ugyanaz, jelen rendelkezés esetén mégis egy kalap alá kerül a két tevékenység, azaz a szálláshelyekre, rövid távra kiadókra, apartmanozókra is vonatkozik!

Mit csinálnak majd a szállásközvetítők? (airbnb, booking…)

Természetesen megteszik, amit a DAC7 rendelkezései elvárnak tőlük.

Egyrészt bejelentkeznek a NAV-hoz, hogy a rendelkezés hatálya alá tartoznak-e vagy sem, határidő 2023. február 15. (ez nem a mi dolgunk, csak azért írom, hogy egyértelmű legyen és ne kevergessük össze a dátumokat)

A 2023-as adatokat a házigazdákról  2024. január 31-ig kell teljesíteni. Ezen felül évente tájékoztatnia kell a jelentendő értékesítőt (azaz téged) a részére kifizetett vagy jóváírt ellenérték összegéről, negyedéves bontásban.

Kíváncsi leszek, hogy a hostok hány %-ánál lesz összhangban ez a kimutatás a számlázás/bankszámlakivonat/bevételi nyilvántartás/vendegem adataival….

Lehet, hogy beugorhatnál hozzám egy kis beszélgetésre, nem gondolod?

A NAV mit csinál?
A tagállami adóhatóságok számára jelenti a platformüzemeltetők adatait (tehát a szállásközvetítő portálokat) ill. értelemszerűen fogadja és nyilvántartja az automatikus információcsere adatokat (a rád vonatkozó adatokat), valamint ezen adatokat adóügyben bizonyítékként felhasználhatja.

Milyen adataidat kapja meg a NAV automatikusan minden évben?

A házigazdákat, hostokat ebben a rendelkezésben „értékesítő”-nek hívják.

A NAV-hoz kerülnek egyrészt a személyi adataid:

  • családi és utónév,
  • cím,
  • adóazonosító
  • adószám
  • születési hely,
  • születési dátum,
  • tagállami illetőség, 
  • cégnév, cégnyilvántartási szám: értelemszerűen csak ha cégként tevékenykedsz

Másrészt az értékesítés adatai:

  • pénzforgalmi jelzőszám (~bankszámlaszám),
  • a számlatulajdonos neve,
  • érintett tevékenységek száma,
  • ellenérték összege,
  • felszámított díj,
  • jutalék (ideje lenne rendbe tenni a dolgaidat, közösségi adószámod van már?)
  • adó

Harmadrészt az ingatlan adatai:

  • közvetített ingatlan címe,
  • helyrajzi száma,
  • típusa,
  • bérbeadási napok száma

És ha nem adod meg a bekért adataidat az Airbnb, Booking profilodban?

Komoly következményei lesznek: a platformüzemeltető kétszer felhívja a figyelmedet az információk átadására, a második sikertelen felhívás után vár még 60 napot (türelmi idő), majd ezt követően megszünteti az értékesítő felhasználói fiókot vagy visszatartja az ellenértéket. Ha később mégis megadod magadról a szükséges információt, akkor lehetséges az ismételt regisztráció, illetve az ellenérték kifizetése.

Ezt bizony be fogja tartani a szállásközvetítő oldal, ugyanis őt is vaskosan megbüntethetik. A NAV ugyanis 2 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja a platformüzemeltetőt, ha meghatározott (változás)bejelentési, adatszolgáltatási, nyilvántartási kötelezettségét elmulasztja, késedelmesen, hibásan, valótlan tartalommal vagy hiányosan teljesíti. Ennél jóval szigorúbb jogkövetkezmény az, hogy a NAV törli a nyilvántartásból a platformüzemeltetőt az adatszolgáltatási kötelezettség nem teljesítése miatt (a szankcionálást itt is kétszeri felhívás előzi meg), és ezzel együtt döntést hoz a platformüzemeltető weboldalának ideiglenes elérhetetlenné tételéről (365 napra), melyet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság hajt végre.

Sajátos jogkövetkezmény, amikor a NAV kéri az Európai Unió Bizottságától a platformüzemeltető központi nyilvántartásból történő törlését, melyre például abban az esetben kerül sor, ha maga a NAV is törölte a saját nyilvántartásából a platformüzemeltetőt.
Azaz befejezheti a működését a szállásközvetítő oldal.

Tisztul a magánszálláshelyek piaca

A fenti adatszolgáltatás alapján a NAV pillanatok alatt ki tudja szűrni a feketézőket, a kamu NTAK-számmal regisztrálókat.

A gyakorlatban azt jelenti, hogy vége a feketézésnek, a közösségi adószám nélküli „egyszerűsítésnek”, a félig-meddig legális tevékenykedésnek. Mindent olyan szabályosan kell csinálnod, ahogy a Nagykönyvben meg van írva. SOS intézd a közösségi adószámodat, ha még nincs! Vagy gyere el ide és megmutatok mindent.
Apróbetűs rész: ebből a kontrollból kimaradnak azok, akik nem használják ezeket az EU-s székhelyű szállásközvetítő felületeket.
Ha csak szallas.hu-d van, vajh’ az nem adja ki az adatokat a NAV-nak az adatokat?

Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanulj velem! 

Ingatlan bérbeadás adózása („albérlet”) tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/

Szállásadó leszek!az ötlettől az első vendégig – tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/szallasadas-apartmankiadas-kepzes/

Szállásadó vagyok! – de vajon mindent jól csinálok?? Közösségi ÁFA, számlázás, TFH – tantermi képzés részletes infók itt:
https://tudatosadozo.hu/szallasado-vagyok/

Úristen, áfás leszek! – előadás 12 milliós bevételt átlépőknek

Részletek: https://tudatosadozo.hu/uristen-afas-leszek/

———————————————-

Baráti üdvözlettel:

Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

———————————————-

 

Tök jó hírleveleket szoktam írni az olvasóim szerint. Érdemes egy próbát tenned velem, csak az emailcímed kell hozzá 🙂

  • Tippek: az éppen aktuális tennivalókra felhívjuk a figyelmed
  • Idő: a magazinban a blog havi cikkeinek rövid kivonata is bekerül átkattintható linkkel, így csak azt olvasod, amire tényleg szükséged van
  • Biztonság: ha hirtelen kérdésed merül fel, tudod, hogy van kihez fordulnod. Élj a lehetőséggel bátran!
  • Nyugalom: nem tömjük tele a postaládádat, havonta 1 levélre számíthatsz.

Iratkozz fel, megéri!