Ingatlan bérbeadás: 2019-es változások az ingatlankiadás adózásában

Hogyan változik az ingatlan bérbeadás adózása 2019-ben? Két fontos dolog is változik a lakáskiadás adózásában, elszámolásában. Jó hírek következnek 🙂 Egyszerűsödés, racionalizálás: végre győz a józan ész a rezsi elszámolásában!

Fontos! Ebben a cikkben csak az adózási szabályok 2019-es változásairól olvashatsz. Ha az ingatlan bérbeadás alapvető szabályaiban nem vagy biztos, kezdd ezzel a cikkel és utána folytasd itt az olvasást: https://tudatosadozo.hu/ingatlan-berbeadas-adozasa/ illetve további hasznos cikkeket találsz ezen a gyűjtőoldalon: ingatlan bérbeadás adózása

2019. január 1-től két fontos változás lép életbe. Az egyik szinte minden lakáskiadással foglalkozó magánszemélyt érint: ez pedig a rezsi elszámolása. A másik változtatás csak azokat érinti, akik cégnek adják ki az ingatlanukat. Nézzük meg részletesen ezeket a 2019-es változásokat!

1. Ingatlan bérbeadás 2019: a rezsi elszámolása

Régi szabály (2018. december 31-ig érvényes): az ingatlan bérbeadás bevételeként kell a rezsit számítani.

A bérleti szerződésben jellemzően bérleti díj + rezsi megfizetése mellett szoktuk kiadni a lakásunkat. A mérőórák a lakástulajdonos nevén maradnak. A bérbeadás bevételének nem csak a bérleti díjat, hanem a rezsit is figyelembe kell(ett) venni. Akkor is így kell számolni, ha a rezsit a valóságban nem adja neked oda a bérlőd, hanem ő fizeti be a postán vagy utalja el! A közműszolgáltatók felé általad befizetett rezsi természetesen költségként elszámolható a számlák alapján.

(Aki a 10 %-os költségelszámolást választja, annak is bevételként kell számolni a bérlő által megfizetett rezsit! Viszont költségként nem lehet levonni… Ugye erre figyeltél?)

A józan ész persze sikítozik: a bérlő odaadja Neked a fogyasztásának árát, Te azt teljes egészében be is fizeted a közműveknek, akkor mi értelme van ennek?? Miért kell bevételként figyelembe venni, aztán meg ugyanazt az összeget költségként levonni? Sok értelme nincs, ugye? Ráadásul a számlákat is gondosan gyűjtögetni, megőrizni, persze csekkekkel vagy bankszámlakivonatokkal együtt…. Már megint egy csomó felesleges papírmunka.

Akármennyire is nem tetszik, 2018. december 31-ig így kell csinálnod!

Na, ezen változtatott a drága, kedves jogalkotó 🙂

ingatlanbérbeadás képzés

Új szabály (2019. január 1-től érvényes): a rezsi kezelése  ingatlan bérbeadás esetén

Az előbb részletezett felesleges kört kihagyhatjuk. 2019. január 1-től nem kell a bérbeadás bevételeként számolnod a rezsit.

A bátrak az Szja törvény 17. § (3a) pontját keressék itt: 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról

Imádom, amikor győz a józan paraszti ész 😀 Vagy csak úgy tűnik??

Ugyanis a fenti egyszerűsítés csak a közüzemi számlákra vonatkozik!

A közös költség NEM KÖZÜZEMI költség!

És a tv, no meg az internet sem!

2. Ingatlan bérbeadás 2019: adóelőleg levonás szabályai

A következő sorok csak akkor vonatkoznak Rád, ha cégnek adod bérbe az ingatlanodat. A bérbeadott ingatlan lehet lakás, iroda, üzlethelyiség, műhely, bármi, az alábbiak szerint kell eljárni.

Régi szabály (2018. december 31-ig érvényes): ingatlan bérbeadás cég (kifizető) részére

Amennyiben cég (kifizető) részére adod ki az ingatlanodat, kicsit hasonló lesz a menetrend, mint a fizetésednél.

Nem kell negyedévente adóelőleget fizetned, hanem a bérlőd fog minden hónapban adóelőleget visszatartani a bérleti díjból és ő fogja állambácsinak elutalni az adódat. A tőled levont személyi jövedelemadóról következő év január 31-ig ad egy igazolást, ami alapján az adóbevallásodba beírhatod ezt az összeget, mint megfizetett adót.

Mennyi adót vonjon le a bérlőd a bérleti díjból? Mielőtt boldogan rávágnád, hogy semennyit, várj kicsit 🙂

Az adóelőleg levonáshoz kérni fognak tőled egy nyilatkozatot év elején (írásban, nyomtatványon) a várható költségeidről. Ez alapján fogják majd az adódat levonni.

Fontos szabály! A bevételed maximum 50%-ának megfelelő költségről nyilatkozhatsz! Akkor is, ha te biztosan tudod, hogy ennél több költséged lesz abban az évben!

Aztán a valóságban majd úgysem annyi költséged lesz, mint amennyiről nyilatkoztál. Ez nem fog gondot okozni, az adóbevallásban a tényleges költségeidet írd majd be. Ha több adót vont le a bérlőd, akkor vissza tudod igényelni (és vissza is utalja a NAV 🙂 )

Új szabály (2019. január 1-től érvényes): ingatlan bérbeadás cég (kifizető) részére

A régi szabály megmarad, de van egy kis kiegészítés, ami csak lakás kiadás esetére vonatkozik.

Ha a lakás bérbeadója másik településen bérel lakást, annak bérleti díja levonható a lakáskiadás bevételéből. A külföldön bérelt lakások esetén is alkalmazható ez a lehetőség!  Ez eddig is így volt.

Erről még nem egyáltalán nem hallottál? Akkor erre az előadásra mindenképpen el kell jönnöd! ->> Ingatlan bérbeadás előadás    Itt elmondom az összes apróbetűs tudnivalót 😉

A változás az, hogy ha ezt bejelented (írásos nyilatkozat formájában), akkor felülíródik az 50%-os szabály, és nem fog a bérlőd adóelőleget levonni Tőled feleslegesen 😀

A bátrak az Szja törvény 46. § (4) c) pontját keressék itt: 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról

+1 változás az ingatlan bérbeadás 2019. évi szabályaiban: berendezési tárgyak

Megemelkedett a tárgyi eszközök beszerzésére vonatkozó értékhatár, az eddigi 100 ezer Ft-ról 200 ezer Ft-ra nőtt. Ingatlan bérbeadás esetén bútorok, berendezési tárgyak, háztartási gépek tartoznak ebbe a körbe. 2019-től tehát  teljes összegben figyelembe veheted költségként a 120 ezer Ft-ba kerülő hűtőt, meg a 150 ezres kanapét is 🙂

A 200 ezer Ft-nál többe kerülő dolgokra továbbra is vonatkozik az átalány-értékcsökkenés 🙁

Az átalány-értékcsökkenés (átalányamortizáció) számításáról kb. negyed óráig beszélek ezen a képzésünkön, ennek a cikknek a kereteibe nem fér bele egy érthető épkézláb magyarázat, elnézést.

Összeségében azt látjuk, hogy 2019-től valójában nem észszerűsödik az ingatlan bérbeadás adminisztrációja a rezsik elszámolásával, de legalább közelítünk a való élethez a másik két módosítással. HURRÁ 😀 😀 😀


Baráti üdvözlettel:en_piros
Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

De jó cikk! Meg is osztom az ismerőseimmel!narancs nyil

Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanulj velem! 

Ingatlan bérbeadás adózása („albérlet”) tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/

Szállásadó leszek!az ötlettől az első vendégig – tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/szallasadas-apartmankiadas-kepzes/

Szállásadó vagyok! – de vajon mindent jól csinálok?? Közösségi ÁFA, számlázás, TFH – tantermi képzés részletes infók itt:
https://tudatosadozo.hu/szallasado-vagyok/

Úristen, áfás leszek! – előadás 12 milliós bevételt átlépőknek

Részletek: https://tudatosadozo.hu/uristen-afas-leszek/

———————————————-

Baráti üdvözlettel:

Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

———————————————-

 

Tök jó hírleveleket szoktam írni az olvasóim szerint. Érdemes egy próbát tenned velem, csak az emailcímed kell hozzá 🙂

  • Tippek: az éppen aktuális tennivalókra felhívjuk a figyelmed
  • Idő: a magazinban a blog havi cikkeinek rövid kivonata is bekerül átkattintható linkkel, így csak azt olvasod, amire tényleg szükséged van
  • Biztonság: ha hirtelen kérdésed merül fel, tudod, hogy van kihez fordulnod. Élj a lehetőséggel bátran!
  • Nyugalom: nem tömjük tele a postaládádat, havonta 1 levélre számíthatsz.

Iratkozz fel, megéri!