airbnb2Apartmanozol, airbnb-zel, szallas.hu-n vagy booking-on keresztül adod ki a lakásod évek óta. Közben babád születik. Folyósítják-e a CSED-et, ha adószámos magánszemélyként szállásadásból van jövedelmed? Vagy a kettő kizárja egymást és le kell mondani valamelyikről? Megtudod ebből a cikkből!

Közismert, hogy nem lehet dolgozni CSED folyósítása mellett. Vajon a rövidtávú lakáskiadás is tiltott-e? A kisbabás anyukák elveszítik-e a CSED-et? Vagy a lakáskiadást kell átszervezni, kiskapuk keresésével más neve alatt futtatni?

A válasz egyszerű, ám a magyarázat roppant bonyolult. Néhány meghatározáson és három törvényen kell átrágnunk magunkat, hogy tisztán lássunk mindent. Ha ehhez nincs kedved, akkor egyből kattints ide:  >>>>Teljeskörűen az apartmankiadás adózásáról

A poént előre lelövöm: lehet rövidtávú lakáskiadásból származó jövedelmed CSED mellett 🙂

Nézzük sorban:

(Közben rájössz, hogy miért nem fogsz soha az életben elboldogulni a magyar adórendszerben. Egyedül. Kell neked valaki, aki segít. Itt nyújtok neked segítő kezet: hírlevél)

A CSED mellett nem lehet kereső tevékenységet folytatni. Ezt a Kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény, röviden Ebtv. 41 §. szabályozza.

Az átlag ember fejében meg sem fordul a kérdés, hogy a szállásadás, lakáskiadás, ingatlanbérbeadás keresőtevékenységnek számít-e? Hiszen pénzt keresel a lakáskiadással! Ráadásul aktívan csinálod, hiszen te szervezed az egész bizniszt, fogadod a vendéget, talán még takarítasz, mosol, vasalsz is.

Mi mindenesetre tovább keresgéljük a jogszabályban a pontos meghatározást. Azt írják nekünk, hogy keresőtevékenység egyrészt az egyszerűsített foglalkoztatás, másrészt amit egy másik törvény – konkrétan a Tbj. tv. biztosítási jogviszonynak minősít.

Kösziiiiiiiii, mindenesetre nem adjuk fel, megyünk tovább erre a bizonyos Tbj. törvényre, meg sem állunk az 5. §-ig. Itt rengeteg-rengeteg biztosítási jogviszony-fajta van felsorolva. Végtelenül hosszú mondatok, nehezen érthető nyelvtani szerkezetekkel súlyosbítva. Ha van benned némi mazochista hajlam, és imádod a jogszabályokat bogarászni, akkor nézd meg a ezt a paragrafust részletesen. 😀

Mondom a lényeget, a másik oldalról megközelítve: biztosítási jogviszony többnyire az, ahol járulékot vonnak tőled (nagyon-nagyon leegyszerűsítve!)

A leggyakoribb jövedelemtípusok a törvény szerint, amik kizárják a CSED folyósítását:

  • munkabér
  • vállalkozás (egyéni, társas)
  • őstermelés egyes esetei
  • megbízási szerződéssel végzett munka, ha a díjazásod eléri a minimálbér 30%-át.

(Konkrét esetben mindig kérdezd meg a saját adótanácsadódat. Vagy a NAV-ot. Ha a NAV-ot választod, akkor legalább két ügyintézővel beszélj….)


Summa summarum: a CSED-et kizáró tevékenységek körébe nem tartozik bele az adószámos magánszemélyként végzett ingatlanbérbeadás. Sem a rövidtávú lakáskiadás, sem a hosszútávú ingatlanbérbeadás. Az ellátásod alatt nyugodtan folytatható az ingatlan bérbeadása, anélkül, hogy bármilyen módon veszélyeztetné azt.

Ezt  Neked találtuk ki, tutira érdekelni fog, kattints!  >>>>Teljeskörűen az ingatlanbérbeadás adózásáról

Jó babázást és jövedelmező lakáskiadást kívánok!en_piros
Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

narancs nyil
De jó cikk! Meg is osztom az ismerőseimmel!

Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanulj velem! 

Ingatlan bérbeadás adózása („albérlet”) tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/https://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening/

Szállásadó leszek!az ötlettől az első vendégig – tantermi képzés részletes infók itt: https://tudatosadozo.hu/szallasadas-apartmankiadas-kepzes/

Szállásadó vagyok! – de vajon mindent jól csinálok?? Közösségi ÁFA, számlázás, TFH – tantermi képzés részletes infók itt:
https://tudatosadozo.hu/szallasado-vagyok/

Úristen, áfás leszek! – előadás 12 milliós bevételt átlépőknek

Részletek: https://tudatosadozo.hu/uristen-afas-leszek/

———————————————-

Baráti üdvözlettel:

Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere

———————————————-

 

Tök jó hírleveleket szoktam írni az olvasóim szerint. Érdemes egy próbát tenned velem, csak az emailcímed kell hozzá 🙂

  • Tippek: az éppen aktuális tennivalókra felhívjuk a figyelmed
  • Idő: a magazinban a blog havi cikkeinek rövid kivonata is bekerül átkattintható linkkel, így csak azt olvasod, amire tényleg szükséged van
  • Biztonság: ha hirtelen kérdésed merül fel, tudod, hogy van kihez fordulnod. Élj a lehetőséggel bátran!
  • Nyugalom: nem tömjük tele a postaládádat, havonta 1 levélre számíthatsz.

Iratkozz fel, megéri!